Operatie fractura bimaleolara cu tija și 5 șuruburi la data de 04.07.2024.De ce,încă, am dureri ?

Oase si articulatii

Postata de Micu Gina cu 5 ore in urma.

Buna seara ! Operatie fractura bimaleolara stg.cu tija și 5 șuruburi in data de 04.07.2024.O lună am avut orteza ghipsată ,apoi o lună piciorul liber ,dar am stat tot in pat ,fara sa calc pe el.Radiografiile au iesit bine , kinetoterapie am făcut in toată această perioadă de după ghips , am inceput sa calc ușor pe picior dupa cele 2 luni , adică la sf.lunii august , dar durerile nu dispar.Daca merg mai mult se umfla glezna și culoarea piciorului devine mai roz fata de culoarea piciorului sănătos.Mentionez că sunt femeie și am 61 ani , 79 kg.Umatura și culoarea dispar daca stau cu piciorul suspendat pe perna și îmi fac masaj.Nu mai folosesc cârje , dar durerile mă îngrijorează mult.Peste 2 saptamani incep serviciul și nu cred că voi face face fata.Asta e durata de recuperare sau ceva nu este in regula ?Mentionez că am făcut Clexane 35 de fiole , 1 pe zi.Multumesc frumos !

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 5 ore

Buna seara
Raspunsul depinde de foarte multi parametri: radiografii pre-operatorii, stabilitatea intr-operatorie a montajului de osteosinteza, situatia radiologica post-operatorie, date personale etc.
Consolidarea fracturii dureaza circa 3 luni, perioada caracterizata prin edem al gleznei ("umflare"), dureri si alte simptome.
Un singur lucru este clar: la greutatea D-voastra perioada de consolidare/recuperare/vindecare se dubleaza, respectiv se dubleaza perioada in care trebuie sa evitati la maximum mersul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului