Operație dificila?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11557612905 cu 4 ani in urma.

Bună ziua, am 19 ani, iar în urmă cu 2 luni am descoperit ca am o exostoza, iar rezultatul la CT este exostoza pe fata laterala a metafizei proximale a tibiei drepte, în zona articulației tibio-peroniere proximale care determina devierea laterala și amprentarea peroneului. Aceasta este imediat sub linia de fixa, de ~ 31/19/44 mm, cu baza de inserție de ~26/36 mm, al cărui capison cartilaginos pare sa prezinte grosimea de pana la ~6 mm. Am decis cu medicul meu ca ar trebui sa ma operez, deoarece doare când merg, iar acum aștept sa facă programarea. Dar a spus ca nu e tocmai ușoară operația, fiind în zona și un nerv, care va trebui protejat, în caz de e atins din câte am înțeles n as mai putea merge. S-a mai pus problema și de faptul ca fiind în articulație, după ce e scoasă formațiunea, eu sa rămân fără cartilaj in zona respectiva, ceea ce duce la alte probleme, iar acum a rămas sa analizeze medicul situația mai în amănunt. Care este părerea dumneavoastră și cum s-ar putea rezolva problema, credeți ca într-o luna m-as putea recupera pentru a merge la facultate dacă operația decurge bine?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
Exista o infinitate de raspunsuril posibile.
Raspunsul precis necesita, evident, examinare clinica directa si studiul materialului imagistic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior