oase subtiri

Oase si articulatii

Postata de axxademijloc cu 12 ani in urma.

Buna seara, inca de mic copil am observat ca am oasele mai subtiri decat ceilalti de varsta mea iar acum la varsta de 28 de ani incep sa ma ingrijorez , am oasele cam subtiri, mai ales la maini si sunt si putin cocosat. Pe masura ce a trecut timpul parca ma simt tot timpul obosit si nu pot sa depun efort fizic ca obosesc repede, mi-a spus cineva ca pot sa am osteomalacie si ca trebuie sa iau multa vitamina d.
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 12 ani

Buna ziua!
Nu puteti controla dimensiunea oaselor.
Este foarte adevarat totusi ca imobilizarea conduce la osteoporoza iar sportul "intareste" oasele, dar sunt notiuni relative.
Cel mai indicat este sa va pastrati un nivel adecvat de efort fizic (nici exagerat, dar nici absent).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

alex

acum 10 ani

si eu am aceasi problrma va rog ziceti-mi ce sa fac