oare e batranetea?

Oase si articulatii

Postata de tesla cu 10 ani in urma.

de cca. 7 zile am o durere suportabila in zona genunchiului drept fara s-ai dau nici cel mai mic motiv , durerea se manifesta gen intepaturi , injunghieri ,fara unflaturi sau alte semne , am gasit cateva informatii despre GUTA dar nu intru in acea categorie ........imi place mult sa merg pe jos ,nu vreau sa exagerez 1,2,3km.pe zi ,asta sa fie cauza ? sa ma opresc din "jobul"meu?.........va multumesc anticipat

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai elementele necesare: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, reumatologic-inflamatorii, metabolice, vasculare, neurochirurgicale etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

tesla

acum 10 ani

sex-masculin , varsta-40 , greutate 80 , inaltime 1,73 , fara antecedente, fost sportiv ( atletism )

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu distrugerea cartilajului articular (gonartroza), tipica sportivilor de performanta (mai ales atletism), dar agravata de cele 15 kg in plus si de efortul excesiv (stat in picioare, mers pe distante lungi).
Exista o singura solutie, si anume reducerea solicitarii mecanice a membrului inferior: scadere ponderala, reducere drastica a efortului fizic (mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

tesla

acum 10 ani

va multumesc foarte mult pt. raspuns , daca cu scaderea ponderala nu va fi o problema cu mersul pe jos ..........e felul meu de a ma recrea,destinde a-mi limpezi gandurile ,nu cred ca voi putea renunta , in afara de durerea care banuiesc ca va persista ma expun la un altfel de risc ?

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Efortul exagerat distruge articulatia intr-un ritm mai alert decat efortul moderat.
Gonartroza se insoteste de suferinta importanta si duce, finalmente, la inlocuirea articulatiei (endoprotezare).
Prin urmare, puteti face orice efort doriti, insa cu asumarea consecintelor distrugerii articulatiiilor membrului inferior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Mioara

acum 10 ani

- iti recomand zeolitul lichid imbunatatit cu DHQ si Articular Protect. Fac minuni in astfel de cazuri!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul reumatolog pentru evaluare ( ecografie de genunchi, radiografie, buletin de analize) in vederea stabilirii unui diagnostic cert.