o problema la articulatia genunchiuli

Oase si articulatii

Postata de Flk cu 14 ani in urma.

De o perioada buna de timp din cauza genoflexiunilor la sala ma tot doare genunchiul stang si nu stiu cu ce sa ma mai dau sami treaca...ce ii de facut? Cartilaju de rechin ii bun?

Raspunsuri (4)

omnia

acum 14 ani

Buna Flk,

Cred ca important este, nu sa ameliorezi durerea, ci sa afli cauza ei.
O durere de articulatie nu este intamplatoare si cu siguranta nu este normala.
E posibil sa se fi produs o fisura de menisc (una dintre cele mai comune probleme ale genunchiului) in timpul executarii exercitiilor, iar pentru a diagnostica aceasta problema ai nevoie de o radiografie.
Genunchiul doare in timpul exercitiului? in timpul mersului sau in pozitie de rapaus?
Cand este indoit, pocneste?

Poti incerca cu diverse tratamente, creme, dar nu faci decat sa ameliorezi temporar problema.
Cel mai bine este sa-ti faci timp pentru o radiografie. Nu te costa nimic: mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere pentru sectia de ortopedie din spital.

Multa sanatate!

Flk

acum 14 ani

in timpul exercitiilor nu ma doare ca ma incalzesc bine..de exemplu daca cobot niste scari si indoi mai tare genunchiu simt o mica durere dar o sa merg sa fac o radiografie daca spui ca ii gratis. Ms mult

Alina532153539

acum 14 ani

Si eu am aceasta problema cand indoi genunchii dar si mainile trasnesc ce sa iti spun am facut o radiografie a spus ca totul este k cartilagele sunt inchise (depinde si de varsta poate fi un inceput de reumatism) .eu am facut si analize si am lipsa mare de calciu asta ar fi un alt motiv ,dar in cazul tau cred ca este vorba de o suprasolicitare a articulatiei ac***a in vedere ca ai mentionat ca te duci la sala. Multa sanatate

olga

acum 13 ani

dute la un doctor si fa gimnastica medicala cu consili de aici de acolo nu te ajuta