nu se fixeaza calciul. ce e de facut?

Oase si articulatii Insuficienta vitaminei D

Postata de aissia cu 14 ani in urma.

dupa operatia de tiroidectomie totala (in 1993) nu se mai fixeaza calciul desi am luat zilnic.Stie cineva ce se poate face?

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Citat:
dupa operatia de tiroidectomie totala (in 1993) nu se mai fixeaza calciul desi am luat zilnic.Stie cineva ce se poate face?

Incearca sa faci o combinatie intre miere si unt, este benefica organismului pentru ca ajuta la fixarea calciului: 100 g de miere amestecata, pana la omogenizare, cu 100 g de unt sunt extrem de eficiente in efortul organismului de a asimila calciul. Din aceasta combinatie se iau 2-6 lingurite/zi, in functie de virsta. Numai bine si sa ma tii la curent

ionica

acum 14 ani

Citat:
dupa operatia de tiroidectomie totala (in 1993) nu se mai fixeaza calciul desi am luat zilnic.Stie cineva ce se poate face?

Exista insa si atle preparate: de exemplu, gluconat de calciu cu magneziu - sub forma de tablete. Si acestea sint foarte indicate atunci cind persoana sufera de lipsa de calciu. Este adevarat ca odata cu calciu trebuie administrata si vitamina D. Cel mai bine ar fi ca vitamina D sa fie administrata inainte si dupa ce se iau preparatele de calciu. Vitamina D ajuta la fixarea calciului in organism. Si in cazul vitaminei D exista mai multe tipuri de preparate sub forma de drajeuri sau picaturi. Cel mai bine ar fi ca medicul de familie sa recomande ce fel de preparate este mai bine sa luati. Sanatate multa

Sheila

acum 14 ani

Din cate stiu calciul trebuie luat cu vitamina D pt a se fixa, gasesti la farmacie calciu cu vit D sau poti incerca o reteta nu f placuta in copilarie miere cu lamaie si coaja de ou.Uite aici reteta:
Cojile de ou se spala si se pun la uscat, merg bagate la cuptor, se maruntesc si se dau prin masina de zahar. Cand devin un praf asemanator fainei se pune intr-un vas de sticla si se combina 2 parti de praf de coji cu 3 parti de miere si o parte suc de lamaie sau vin alb. Se omogenizeaza se inchide ermetic si se lasa la macerat o saptamana, la loc racoros si intunecat. Se agita zilnic de 2 - 3 ori. Este valabil 6 saptamani tinut la frigider.
Se administreaza cate o lingurita de trei ori pe zi la mesele principale, se poate dilua in 100-200ml apa. Durata tratamentului este de 2-4 saptamani si se poate relua dupa o pauza de 1-2 sapt
Sanatate multa

Maria C

acum 14 ani

Citat:
dupa operatia de tiroidectomie totala (in 1993) nu se mai fixeaza calciul desi am luat zilnic.Stie cineva ce se poate face?

Eficacitatea calciului este marita in prezenta vitaminelor A, C, D, si a fierului, magneziului si fosforului.
Stiti care sunt inamicii calciului????
Cantitati crescute de grasimi, acidul oxalic (din ciocolata, spanac, patrunjel, sfecla si revent) si acidul fitic (din cereale) pot impiedica absorbtia calciului in organism. Sa auzim numai de bine!!!!!!