NODUL

Oase si articulatii

Postata de gabitza43 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, in urma palparii, am simtit un nodul la mana dreapta mai aproape de cot(la 5 cm), ac***a in vedere ca nu este in apropierea unui organ, ar trebui sa-mi fac griji in legatura cu natura lui?
cauza poate fi o strangere mai tare de mana in acea zona sau un lipom de grasime sau o dereglare hormonala?
mentionez ca la lobul drept al tiroidei am un nodul care este tinut sub observatie de medicul endocrinolog
cu multumiri

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

la o examinare clinica a formatiunii se pot preciza caracteristicile acesteia,de catre medicul de familie.
nodulul de la nivelul tiroidei nu are nici o legatura cu aparitia unor formatiuni nodulare la alt nivel al organismului (ex: antebra,t ca in cazul dvs).