nevralgie intercostala sau altceva?

Oase si articulatii

Postata de valus cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Vin si eu cu o rugaminte la dvs in speranta ca voi gasi un remediu pentru suferinta mea.In 2007 am suferit de o pleurezie insotita de mult lichid,care mi-a fost eliminat in doua randuri.Am urmat tratament cu antibiotic si antiinflamatoare cca 2 luni. De atunci ma confrunt cu o durere in zona omoplatului stang uneori foarte dureroasa.Am facut fizioterapie am mai luat si antiinflamatoare am urmat si niste leacuri traditionale dar degeaba,durerea persista in special acum in sezonul rece.Medicii consultati mi-au spus ca nu voi scapa niciodata de aceasta durere intrucat pleura este ingrosata si muschiul racit. Cineva mi-a recomandat prednison.Nu stiu ce sa fac.In speranta ca mi-ati inteles suferinta va multumesc.

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Această durere cu caracter reumatic se poate datora sechelei pleurale dar şi celorlalte structuri musculare sau osoase din zona respectivă. Prednisonul nu este o opţiune bună datorită numeroaselor efecte adverse. Mai adecvate sunt antiinflamatoarele nesteroidiene de tip Algocalmin, Diclofenac care au mai puţine efecte adverse mai ales dacă sunt administrazte local (unguente)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

liliana

acum 10 ani

BUNA ZIUA AS VREA SI EU PARERE IN LEGATURA CU ACEASTA NEVRALGIE INTERCOSTALA.PROBLEMA MEA A INCEPUT IN URMA CU TREI LUNI PRINTR-O SENZATIE DE RECE LA NIVELUL COLOANEI SI APOI DURERE CARE IRADIAZA DE O PARTE SI DE ALTA A COLOANEI .AM LUAT NUROFEN FORTE DUREREA NU PREA A CEDAT APOI AM FOST LA UN MEDIC PNEUMOLOG CARE MI-A RECOMANDAT SA I-AU MYDOCALM SI XEFO RAPID DUREREA A CEDAT FOARTE PUTIN.APOI AM FOST LA UN MEDIC NEUROLOG CARE MI-A RECOMANDAT SA I-AU URMATORUL COCTEIL LEMOD SOLU,, IN SOLUTIE DE GLUCOZA 5 LA SUTA DE 500 DE MG TREI ZILE ,GABARAN 300 DE MG, CATE UN CP SEARA ,KLACID500MG SI NEO -ENDUXIS DE 20MG .AM FACUT DOAR DOUA DOZE DE LEMOD DEOARECE AM INCEPUT SA AM DURERI MARI DE CAP,ACUM DUREREA S-A LOCALIZAT LA NIVELUL OMOPLATULUI DR . NU STIU CE SA MAI FAC DATI-MI VA ROG UN SFAT .VA MULTUMESC ANTICIPAT

Utilizator11559990277

acum 4 ani

Bună,aș dori să stiu ce ai rezolvat cu durerea de spate toracică te rog răspunde