nedumerire

Oase si articulatii

Postata de felicia105 cu 11 ani in urma.

Buna seara! Am o nelamurire in privinta unei probleme: dupa mult timp in care am suportat dureri de spate si umar stang, mi-am facut raze , aici, in Italia unde lucrez.Unul din rezultate este :COSTA CERVICALE BILATERALE , in italiana. Am inteles de la dr ca ar fi vorba de niste oase in plus, din nastere, Care sunt consecintele? Durerile ar putea fi din aceasta cauza? Multumesc pt un eventual raspuns.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Coasta cervicala este o anomalie congenitala caracterizata prin prezenta unui coaste suplimentare deasupra primei coaste fiziologice. Aceasta poate comprima plexul nervos brahial si artera suclaviculara si se poate manifesta prin dureri si furnicaturi de-alungul antebratului si mainii si/sau modificari ale pulsului arterial intre cele 2 brate ( prin compresia arterei subclaviculare).
Asadar, durerea de umar si spate nu intra in paleta de simptome din cadrul sindromului de coasta cervicala.

felicia105

acum 11 ani

Multumesc foarte mult, un week-end placut!

felicia105

acum 11 ani

Pulsul la mana stanga abia se percepe, in comparatie cu mana dreapta. Dureri am in toata mana, mai ales noaptea de la umar pana la cot si degetele.In plus, dureri de cap, mai bine spus la ceafa ca niste sageti puternice. Oare sa fie din cauza coastei cervicale, sau sunt alte motive? Am uitat sa mentionez ca la umar s-au format numeroase calcificari si iau antiinflamatoare, dar nu isi prea fac efectul, poate doar cele adverse pt ca a inceput sa ma doara ficatul..Multumesc pt un eventual raspuns.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Periartrita scapulohumerala ( calcificarile tendoanelor) este cauza durerilor mentionate ( accentuate in cursul noptii). Daca antiinflamatoarele nu sunt eficiente se practica infiltratie locala ; de asemenea, recuperarea medicala detine un rol important in ameliorarea durerilor.

felicia105

acum 11 ani

Multumesc din nou..o seara minunata!