Monturi

Oase si articulatii

Postata de diana12345 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Am 15 ani si de ceva timp au inceput sa imi apara monturile. Sunt dureroase doar cand port unele tipuri de incaltaminte( tenisi...) La fel are si mama mea , dar si sora. Ar putea fi ceva genetic? In ce consta operatia respectiva pentru monturi ?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua
Veti afla multe detalii pe site-ul meu
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
Se stiu putine lucruri despre aparitia monturilor, insa este demonstrat ca NU reprezinta o problema genetica.
Interventia consta in re-aducerea primului metatarsian la locul sau initial, prin sectionarea lui completa si translatia fragmentelor.
Eu sunt total impotriva corectiei monturilor la 15 ani (veti gasi argumentatia pe site-ul meu).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior