monturi

Oase si articulatii

Postata de MARIA CRISTINA182110 cu 11 ani in urma.

am 30 ani si am monturi la picioare f mari si dureroase.imi recomandati operatia?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Din pacate , solutiile terapeutice sunt limitate.
Puteti utiliza splinteri interdigitali ( ce se gasesc in magazinele cu echipamente medicale) care sa tina articulatia degetului mare in pozitie fiziologica( de purtat in pantofi).
Apoi, ramane interventia chirurgicala.

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Daca veti lectura informatiile de pe link-ul
//sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/hallux-valgus-monturi_1646
Veti intelege ca exista doua mari categorii de tratament: incaltaminte hiper-larga si tratament chirurgical. Separatoarele digitale, ca si faimoasele """ orteze pentru hallux valgus""""determina distrugerea rapida a articulatiei metatarso-haluciene, prin cresterea artificiala a presiunii articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
www.chirurgiapiciorului.ro

Cabinet Lacrima Naturii

acum 8 ani

Exista o metoda traditionala in care ati putea scapa de monturi.
- Tratamentul naturist pentru monturi este o procedura tibetana din cele mai vechi timpuri,

- Se consuma un preparat conform recomandarilor cu o zi inainte,

- Se face o baie la picioare cu diferite substante in clinica specializata cu specialistii nostri,

- Se fac impachetari,

- Se face masaj,

- Se face o terapie cu lumina polarizata,

- Prin aceasta metoda vei scapa de monturi fara interventie chirurgicala si fara durere la acest cabinet Lacrima Naturii

Montul, denumit medical "hallux valgus", este o proeminenţă a osului situat la baza degetului mare de la picior, prin deplasarea acestuia către degetele vecine. Deformarea piciorului are loc progresiv, producând disconfort estetic, dureri şi inflamaţii.
Hallux-valgus-ul face parte din tulburarile de statica ale antepiciorului. Hallux-valgus-ul („mont”) reprezinta proeminenta capului metatarsian (osul de la baza degetului mare), prin deplasarea sa mediala catre interiorul piciorului. In nici un caz nu poate fi vorba despre un os sau cartilaj nou aparut, asa cum inca se mai considera. Monturile sunt de fapt niste depozite de sare cauzate de infectii reumatice si purtarea unor incaltari neadecvate insa pot sa apara si in urma unei gripe, amigdalite, gute, metabolism slab, nutritie necorespunzatoare. Acestea afecteaza intr-adevar viata de zi cu zi - multi nu sunt in stare sa gaseasca o incaltaminte montaj, este destul de frustrant, si sa nu mai vorbim de aspectul neatractiv.

Dr. Marius Uscatu

acum 5 ani

Fiind vorba despre un os normal, dar devenit proeminent prin deplasarea lui progresiva, sunt ipsite de logica tratamentele "naturiste": alifii, ceaiuri, orteze, lumini, lasere sau similare.
adresa_web_filtrata /monturi-hallux-valgus/
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior