Mi sa umflat genunchiul dupa fotbal.

Oase si articulatii

Postata de Pocora1 cu 10 ani in urma.

Buna seara , am fost la fotbal si m-a lovit un adversar in spatele genunchiuli dar nu foarte tare, nu am avut nici o problema atunci probabil pt ca era incalzit, cum am ajuns acasa a inceput sa ma doara si sa se umfle, astazi de dimineata am observat ca sa umflat rau atat in fata cat si in spate, un maseor mi-a spus ca am ganglionii umflati si mi-a facut masaj linfatic(nu stiu daca asa se scrie corect) , cert este ca am pus si gheatza de 2 ori si m-am uns cu un unguent o data . Am mai observat ca imi trosneste usor uneori cand il intind de tot, tata mi-a zis sa nu cumva sa fie bimfa sau ceva de genu :-? Ce este de facut??? Mtumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Este cat se poate de evident ca nu este vorba despre """"""ganglionii umflati"""""" si nici de """""""""bimfa sau ceva de genu""""""".
Este vorba despre un traumatism al genunchiului, ce poate determina leziuni meniscale, ligamentare, cartilaginoase, tendinoase, musculare sau chiar osoase.
Exista doar o singura solutie imaginabila: consult clinic specializat la ortoped.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Ante-picior