Metatarsian fracturat

Oase si articulatii

Postata de Mela2 cu 10 ani in urma.

Buna ziua! In urma cu o saptamana si jumatate am calcat stramb si mi-am fracturat metatarsianul nr. 5 de la piciorul drept. Fiind plecata in Tunisia, am apelat urgent la un spital privat de acolo. Doctorul specialist de la spitalul respectiv mi-a imobilizat piciorul cu gips pana aproape de genunchi si mi-a recomandat sa tin gipsul timp de 4 saptamani si sa nu calc cu piciorul drept. Momentan ma deplasez cu ajutorul carjelor si am dureri in ambele palme, desi daca calc cu piciorul afectat nu mai simt nici o durere. Intrebarea mea este urmatoarea: e posibil ca gipsul sa fie dat jos mai repede sau macar sa pot calca pe piciorul respectiv?
Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
Doar in 0,1% din cazuri se impune imobilizare gipsata, mentinuta pentru 2-5 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11600551726

acum 3 ani

Buna ziua, sunt barbat de 38 de ani si am fost diagnosticat in 9 august cu fisura baza metatarsian 5 fara deplasare, mi s-a recomandat orteza fixa pe o durata de 4-5 saptamani, timp in care am calcat pe picior doar cu purtarea ortezei. Dupa aceasta perioada, in 15 septembrie am refacut radiografia. Dureri mari nu pot sa spun sa fi avut, ci mai degraba disconfort, ceea ce acum e aproape nesemnificativ.
As atasa si radiografiile, insa cum se poate? Doctorul mi-a spus sa dau jos orteza si sa imi continui viata normal evitand sporturile (fotbal, alergat, etc). Insa fisura se mai vede. As fi curios totusi pentru inca o parere. Multumesc anticipat!

Utilizator11602701853

acum 3 ani

Buna seara. Si eu am fractura incompleta metatarsian 5 si nu mi l a bagat in gips. Mi a zis sa stau 5 zile in repaus si apoi sa incerc sa calc.
Credeti ca trebuia sa fie gipsat?
Mulțumesc

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna ziua!
Buna seara,
Exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
Doar in 0,1% din cazuri se impune imobilizare gipsata, mentinuta pentru 2-5 luni.
Raspunsul depinde, evident, de tipul fracturii (evidentiat prin studiul radiografiei), de datele D-voastra personale, ca si de examinarea clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior