mers schiopatat

Oase si articulatii

Postata de Carmen37629493 cu 9 ani in urma.

Copilul meu are 10 ani si are 1,55 m si 52kg. E foarte studios si cam defel sportiv. Fiind in clasa a IV-a si ac***a examen de admitere pentru clasa a V-a, chiar nu a ajuns prin sala de sport in acest an scolar. Singura activitate fizica fiind mersul cu trotineta ocazional.
De o luna, de cand s-au terminat concursurile, am reintrodus fortat sportul insa observam ca merge schiopatand. Cand il intreb daca il doare ceva raspunde ca nu... dar mersul este schiopatat... cumva, din genunchi...

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Este vorba despre supra-solicitarea articulatiilor membrului inferior, atat prin greutatea exagerata cat si prin activitatile sportive mentionate.
Solutia este logica si evidenta: reducerea drastica a solicitarilor fizice si scadere ponderala catre limitele normalitatii (este o iluzie sa credeti ca va slabi prin sport...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11609057998

acum 3 ani

Buna ziua,as fi interesata cum ati rezolvat mersul schiop al copilului ,avem aceeași problema-10 ani și 48 de kg.
În timpul activităților apare mersul schiop.
Multumesc

Ionut

acum 2 ani

Buna ziua am copilu de 9 ani si face footbal de vreo 2 ani. In irma cu 1 o luna sa lovit la picior la antrenament. De atunci merge schiopatand cand alearga la footbal. Va rog spuneti mi cum ati rezolvat.