Meniscul rupt poate afecta ligamentele?

Oase si articulatii

Postata de TrekOut cu 11 ani in urma.

Doresc sa stiu , daca am probleme la menisc, leziune sau poate s-a agravat, poate dauna in vreun fel ligamentelor? Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Leziunea de menisc netratata nu afecteaza ligamentele ci, infinit mai grav, duce la distrugerea ireversibila a cartilajului articular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

TrekOut

acum 11 ani

Buna seara,
Va multumesc foarte mult pentru raspuns,
RMN am facut doar la genunchiul stang, si era o leziune de menisc, dar acum ma simt foarte rau cu ambii (La dreptul se mai bloca).
Cat costa operatia la ambii genunchi?
Din cate am inteles, da roade mai bune operatia clasica, cea prin taiere nu artroscopie ( Cred ca sunt buni termenii).
Ce parere aveti si cat dureaza recuperarea?
Cu stima Ovidiu
Va multumesc

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Operatia "clasica" nu se mai practica in tarile civilizate de peste 20 de ani, se cand s-a generalizat artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior