Menisc intern extruziv,

Oase si articulatii

Postata de Bogdan cu 3 luni in urma.

Menisc intern extruziv,cu corpul si cornul posterior alunecate din articulatie spre medial cu 6 mm fata deplanul osos vertical,curuptura oblic-orizontala in contact cu suprafata articulara tibiala grad 3 la nivelul corpului si cornului posterior.LIA si LCE cu rupturi partiale si acumulare lichidiana adiacenta cu grosime de 6 mm

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Pare sa fie o leziune grava la meniscul intern, cu ruptura si alunecare din cavitatea articulara. In plus, exista si rupturi partiale ale ligamentelor incrucisate anterior (LIA) si exterior (LCE). Acumularea de lichid adiacent indica probabil o inflamatie sau o leziune. Aceste leziuni pot limita miscarea si pot provoca durere, umflare si instabilitate. Tratamentul poate varia de la repaus si reabilitare pana la interventii chirurgicale. Este necesar sa se consulte un specialist in ortopedie pentru un diagnostic mai precis si pentru a discuta despre optiunile de tratament.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/leziuni-ale-meniscului-de-la-nivelul-articulatiei-genunchiului_1631