Mana umflata dupa scoaterea aparatului ghipsat?

Oase si articulatii

Postata de Cristina cu 2 ani in urma.

Am avut fractura la oasele carpiene si am avut mana in ghips 6 saptamani, iar de tri saptamani este scos ghipsul dar mana (dosul palmei si degetele) se umfla in fiecare zi, iat cand se umfla ma doare foarte tare osul. Simt si o incalzire a incheieturii. Nu pot sa strang prea tate degetele. La scoaterea ghipsului mi s-a facut radiografie si mi-a spus ca este fractura in curs de consolidare si osteoporoza din cauza ghipsului. As vrea sa stiu cam cat timp se mai umfla mana, si daca exista risc de complicatii? Multumesc din suflet!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Exista zeci de mii de variante de fracturi ale oaselor pumnului, ac***a tratamente, prognostice si perioade de recuperare profund diferite.
Raspunsul precis depinde, evident, de tipul fracturii si de datele personale ale pacientului, de intregul dosar radiologic, apreciate de catre specialistul in chirurgia mainii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul piciorului