Mana rupta

Oase si articulatii

Postata de denysa262 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Acum un an mi-am rupt mana dreapta, mai exact o sectiune a degetului mic. A fost pusa in ghips, insa mi-a ramas ca o umflatura tare ca osul pe mana, aproape de locul unde a fost rupta. Problema este ca mana ma doare aproape mereu, la orice atingere. Dupa spusele medicului specialist, umflatura si durerea trebuiau sa treaca de acum 6 luni. Care ar putea fi cauza?

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va referiti la falanga proximala sau la capul metacarpianului 5??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

denysa262

acum 8 ani

A fost fracturata falanga proximala, insa umflatura este deasupra metacarpianului.

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Probabil este un calus vicios, urmare a unei fracturi neglijate a colului metacarpianului 5.
Trebuie sa consultati, evident, un specialist in chirurgia mainii (dintre chirurgii plasticieni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior