maleola laterala fara deplasare a osului

Oase si articulatii

Postata de nimsocleu cu 10 ani in urma.

buna seara, am 27 ani, iar pe 1martie am suferit un accident la glezna piciorului stang.a fost pus in atela pana pe 4 martie si mi-au fost recomandat sa iau aspenter si arcoxia. dupa data de 4 martie mia fost pus in ghips,iar pe data de 12 martie la un alt control mi-a fost schimbat ghipsul si mi s-a spus sa iau fraxiparine(injectabil) pt anticoagularea sangelui.mentionez faptul ca aspenter am luat o perioada de 10 zile iar in prospect scrie ca are acelasi benefici. mai este necesar sa iau fraxiparine?de ce?

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Este necesara o tromboprofilaxie eficace, realizabila prin doua mijloace:
- molecule heparinice (de tip Fraxiparine, Clexane, Fragmin, Innohep etc);
- anticumarinice orale, de tip Trombostop/Sintrom etc.
Tromboprofilaxia este obligatorie pe perioada imobilizarii si pe perioada interzicerii sprijinului podal. Acidul acetil-salicilic este insuficient unei tromboprofilaxii corecte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

nimsocleu

acum 10 ani

va multumesc pt raspuns. la ultima vizita la ortoped mi-a recomandat sa pasesc usor cu 25%din greutatea corpului si ca piciorul se prezinta bine(in momentul in care mi-a fost schimbat ghipsul,glezna era putin umflata si mici vanatai),este acelasi doctor care mi-a zis sa iau fraxiparine. deci pot lua trombostop sau sintrom in schimbul fraxiparine (nu ma imprietenesc cu injectiiile,din pacate).
o zi buna

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Evident ca puteti lua trombostop, insa doza trebuie fin reglata in functie de analiza sangelui (INR intre 2 si 3), prelevata in prima saptamana de 2 ori, dupa care saptamanal pe toata perioada adminisitrarii trombostop-ului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

nimsocleu

acum 10 ani

buna seara,
sunt persoana care a inceput discutia despre maleola laterala pe 1 martie, intrebarea mea este cat dureaza recuperarea dupa scoaterea ghipsului?doresc sa mentionez faptul ca dupa ultima radiografie efectuata pe data de 19 martie nu mi se pare vreo imbunatatire,mi-a fost schimbat ghipsul punandu-mi un fel de toc si mia recomanadat sa pasesc pe el.
va multumesc
o seara buna

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Raspunsul depinde de tipul anatomo-patologic al fracturii, de radiografiile de control, de datele D-voastra personale (recuperarea dureaza intre 3-4 saptamani si 3-4 luni, uneori mai mult).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

drobota catalin

acum 8 ani

buna ziua Domnule Doctor! am si eu nevoie de o lamurire! am suferit o fractura de maleola externa peroniara.am fost la medic ortoped,care mi a dat repaus 1 sapt,si sa stau cu piciorul in sus pt ca era umflat.m am prezentat la el dupa acest timp,in care umflatura s a mai dus,dar nu de tot,el hotarand sa mi l imobilizeze intr un aparat gipsat pt 6 sapt,iar in acest timp sa ma prezint la el doar daca se largeste ghipsul,imi crapa etc,si sa fac cate 1-2 pasi pe zi in el,fara sa l fortez! bun,am mers acasa,si dupa 3 zile,in care ma mai doare dar nu tare,simt ca piciorul si a facut loc in ghips!Intrebarea mea e urmatoarea:noaptea cand dorm s au atunci cand stau intins in pat piciorul isi creeaza loc in ghips,iar cand stau in picioare in carje simt cum ghipsul apasa pe picior,fara sa mai pot misca piciorul in el. E normal? Va multumesc anticipat!

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Modificarile descrise sunt normale si fac parte din consecintele fracturii si ale imobilizarii gipsate..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior