ma puteti ajuta?

Oase si articulatii

Postata de ralu20 cu 12 ani in urma.

buna ziua, am 21 de ani si de aproximativ 2 ani am inceput sa am dureri articulare si osoase in special la maini si la picioare dar de ceva timp ma doare si spatele in zona coloanei. in primavara acestui an am consultat un medic reumatolog care mi-a spus ca as avea poli artrita reumatoida. am facut radiografie si a spus ca nu se vede nimic. nu stiu ce sa zic...mana dreapta in general ma doare si se umfla mai tare si atunci cand nu fac nici un efort.uneori nu pot sa tin un pahar cu apa in mana pentru ca nu am suficienta putere. acum am un loc de munca care imi cere sa lucrez cu mana dreapta si e din ce in ce mai rau. dupa ce o obosesc incepe sa tremure si e mai tot timpul rece. nu stiu ce sa fac sau unde sa ma duc. dupa o zi de lucru ma dor toate oasele. lucrez in picioare dar nu ridic greutati sau sa fac prea mult efort fizic dar totusi dimineata imi este foarte greu pana incep sa ma misc. Va rog daca ati purea sa ma ajutati cumva vas fi foarte recunoscatoare. Raluca

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs ar putea fi vorba de existenţa unei poliartrite reumatoide, dar pentru un diagnostic cert trebuie făcut un set mai amplu de analize care să includă atât analize ale sângelui cât şi radiologice şi chiar puncţii biopsii

Dr.Mirela Urs

acum 12 ani

prezentati-va la un medic reumatolog pentru teste si reevaluarea diagnosticului! de la primul consult a trecut aproape un an, timp in care simptomatologia dvoastra s-a amplificat. nu ati mentionat nimic legat de tratament. daca nu urmati un tratament, cu atat mai mult, este necesar un nou consult de specialitate. daca sunteti din Bucuresti, puteti sa va prezentati cu bilet de trimitere de la medicul de familie la Spitalul Sf. Maria