Luxatie sau entorsa

Oase si articulatii

Postata de vladoy cu 9 ani in urma.

Buna ziua. In urma cu aproximativ 2 saptamani in timpul antrenamentelor ( sport de contact ), am alunecat in timpul coborarii pe sfoara de la inaltime, moment in care degetul inelar a incalecat peste cel mijlociu. Am simtit o durere destul de severa dar care a disparut la aproximativ 2 ore. Dupa ce am ajuns acasa am observat ca inelarul era umflat in zona unghiei iar mobilitatea mai scazuta. Dupa o perioada am observat ca falanga distala nu mai este in pozitia normala ci miscata spre degetul mic.
Intrebarea mea este daca il voi trage se va pune la loc si daca dupa aceasta operatiune este neceasra imobilizarea in ghips sau in ceva elastic.
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Este posibila o leziune ligamentara severa, ce poate determina sechele grave pentru tot restul vietii.
Trebuie sa consultati relativ urgent un specialist in Chirurgia mainii (dintre chirurgii plasticieni, nu ortopezi), care poate aprecia severitatea situatiei actuala si tratamentul optim.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior