Luxatie deget

Oase si articulatii

Postata de Radutzu cu 10 ani in urma.

In urma cu 1 saptamana am sarit de pe niste scari, care aveau balustrada si din greseala am dat cu mana de grilaj... Am fost si am facut radiografie si mi-a spus ca nu este fractura, insa degetul inelar de la mana dreapta continua sa ma doara... Ce este de facut? Problema la mine este ca fac sala si pedalez zi de zi...

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
In cazul degetelor o fractura este mai ""simpla"" decat o entorsa severa, prin urmare nu trebuie sa neglijati situatia actuala.
Trebuie sa consultati un specialist in Chirurgia Mainii (dintre colegii plasticieni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

TAVI

acum 8 ani

Am si eu o problema exact identica doar ca eu am primit o minge peste mana si degetul inelar sa unflat si sa invinetit. Imi puteti spune daca e ofractura sau luxatie? Si cum as putea sa remediez situatia?