Luxatie congenitala de sold

Oase si articulatii

Postata de Madutza Jessica cu 9 ani in urma.

Buna ziua, am o intrebare ,daca se poate sa ma ajutati! Cand m-am nascut am avut luxatie congenitala de sold, a fost tratata... acum am niste nedumeriri,sunt insarcinata in 8 luni... ce riscuri sunt sa nasc natural? As putea avea eu probleme la bazin pe viitor ? Va rog ,astept un raspuns!Multumesc!!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Daca miscarile articulatiei soldului sunt normale, nu aveti nici un risc legat de nasterea naturala.
Daca exista o limitare a miscarii sau un bazin obstetrical, probabil ca specialistul ginecolog va indica cezariana.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior