Luxatia gleznei

Oase si articulatii

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Am si eu o intrebare !
Daca am avut o luxatie acum cativa ani este posibil ca abia acum sa isi arate efectele ? Intreb acesta pentru ca am niste dureri ciodate la glezna, atunci cind urc scara ( nu permanent) am dureri puternice ca niste INTEPATURI DE ACE, si de fiecare data am senzatia ca IMI CEDEAZA GLEZNA si ca voi cadea in momentul urmator ? Oare se mai poate face ceva ??? NU as vrea sa ajung la operatie !!!! E urgent ??? E vre-un risc daca amin sa ma duc la medic , sa-mi fac o radiografie !!!Parca ma si tem de rezultatul radiografiei !!! Cred ca de aceea amin ... si sper sa imi treaca asa din senin !! MULTUMESC ANTICIPAT ... parca si banuiesc ce-mi veti raspunde !!!

Raspunsuri (10)

ioana26

acum 16 ani

Luxatia de gelezna, atunci cand este intr-adevar prezenta (rarissima....), reprezinta un diagnostic grav si cu repercursiuni asupra stabilitatii articulatiei. Probabil aveti o instabilitate reziduala laterala, care trebuie tratata corespunzator, neglijarea ei ac***a consecinte grave.
Dr. Marius Uscatu, specialist in chirurgia gleznei si a piciorului

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua!S-a petrecut un mic accident.As dori sa stiu daca am
luxatie.Piciorul nu este umflat si pot sa calc pe el.Totusi simt un mic disconfort cand calc.Accidentul s-a petrecut dimineata iar durerea a aparut din senin seara.Chiar vreau sa stiu daca este ceva grav sau nu.Va multumesc!

Radu74

acum 15 ani

Salut ! sunt jucator de fotbal si am entorsa de gradul 2 + intindere de ligamente la glezna piciorului drept. am avut turneu la chisnau. miau pus o atela si 10 zile trebuie sa stau cu ea. in aproximativ cat timp imi pot reveni si pot reincepe activitatea?

ioana26

acum 15 ani

Buna ziua! Nu inteleg unde si la ce nivel este problema, de fapt ce intelegeti D-voastra prin "picior"? Eu sunt specialist in Chirurgia Gleznei si a piciorului, adica partea anatomica situata mai jos de glezna. In general luxatia este un diagnostic gravissim, iar tratamentul trebuie sa fie urgent.
Astept noutati.
Dr. Marius Uscatu

ioana26

acum 15 ani

Buna ziua! Nu inteleg unde si la ce nivel este problema, de fapt ce intelegeti D-voastra prin "picior"? Eu sunt specialist in Chirurgia Gleznei si a piciorului, adica partea anatomica situata mai jos de glezna. In general luxatia este un diagnostic gravissim, iar tratamentul trebuie sa fie urgent.
Astept noutati.
Dr. Marius Uscatu, specialist in Chirurgia Gleznei si a Piciorului

ioana26

acum 15 ani

Buna ziua!
In functie de gravitatea entorsei va puteti relua activitatea cvasinormala intr-un interval de timp cuprins intre 2 zile si 10 saptamani.
Glezna trebuie consultata la 7, 14, 30 zile pentru a evalua gravitatea eventualelor sechele si aplicarea kineto-terapiei atunci cand este cazul.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Specialist Chirurgia Gleznei si a Piciorului

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua,imi poate spune cineva ce inseamna formatiune tumorala a gleznei?
va rog mult

ioana26

acum 15 ani

Buna ziua, Roxana!
Prin "formatiune tumorala" chirurgia intelege orice excrescenta la un anume nivel (aici-glezna), indiferent de natura ei. Poate fi un banal lipom (grasime), un chist sebaceu sau chiar o tumora in acceptiunea vulgara a termenului.
natura benigna/maligna se poate verifica dupa criterii clinice si mai ales anatomo-patologice, dupa o biopsie la acest nivel.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia gleznei si a piciorului

comentarii utilizatori

acum 14 ani

ma lovit un tampit la gleza si ma doare de mor.ce trebuie sa fac plssss ast raspuns urgent.un sa umflat de cat un pic.

Elena

acum 12 ani

Am cazut azi dimineata in niste gropi acoperite cu iarba. Mi s-a umflat glezna piciorului si ma doare. Pot merge dar greu. Mi-am cumparat o fasa elastica si m-am strans si mi-a dat de la farmacie un gel antiimflamator cu diclofenac. cred ca am entorsa sau luxatie!? va rog frumos dati-mi niste sfaturi.