Lovitura genunchi?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11629837637 cu 2 ani in urma.

Buna seara!
In ianuarie 2020 am alunecat pe niste scări, în timp ce coboram si am cazut cu fața, ambii genunchi fiind loviti de o treaptă. Am făcut o radiografie, iar la momentul respectiv mi s-a spus că nu am nimic grav, se vedea la un genunchi ceva foarte fin si mi s-a indicat ca as putea sa fac infiltrații cu acid hialuronic, dar peste cativa ani, nu la momentul acela (eu având 22 ani). Durerile si sensibilitatea la genunchi mi-au trecut in 6 luni. Insa, au revenit acum o saptamana, la ambii genunchi, după ce am fost la munte si am mers pe drumuri in pantă cam 15 km intr-o zi. Este posibil ca totusi sa fie ceva lezat/afectat, având în vedere că un an nu am mai avut nicio durere?
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Utilizator11629837637

acum 2 ani

Am uitat sa mentionez ca durerea de acum este difuză, o simt intermitent in repaus si efort fizic, usor sub rotulă.

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Raspunsul este mult mai simplu decat va imaginati si tine de logica elementara: ati solicitat genunchii de 5-10 ori mai mult decat permit.
Este ca si cum ati fi mers pe autostrada cu un Logan cu 180 km/h timp de 10 ore...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Raspuns marcat ca spam. Multumim!
Vezi raspunsul
Utilizator21637688128

acum 2 ani

Încercați gelul Depanten. L-am cumpărat soțului meu pentru că suferea de crampe și dureri de genunchi. Produsul a funcționat excelent. Nici nu ma asteptam la un asemenea pret.