Lovitură?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11564983973 cu 4 ani in urma.

Bună ziua
M-am lovit la fotbal la degetul cel mare la piciorul sting și un pic mia trecut dar dacă mă loveasc un pik din nou mă doare, chiar și lovind mingea la fel mă doare dar și așa dacă mă ating de ceva la fel mă doare.
Ce sa fac ca să-mi treacă poate niște unguente sau ceva de genul?
?????

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
Nu se pune problema de "unguente sau ceva de genul" in nici una dintre situatiile posibile.
Este foarte posibil sa va confruntati cu o fractura articulara a uneia dintre falangele halucelui.
In aceasta situatie tratamentul este foarte clar: abolirea sprijinului pe haluce timp de 6 sapt, chiar interventii chirurgicale (in functie de tipul si de localizarea fracturii).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior