lipsa de calciu

Oase si articulatii Dezechilibru fosfatic

Postata de Raluca58 cu 15 ani in urma.

De cativa ani sunt depistata cu lipsa de calciu, am luat suplimente nutritive insa imi apar reactiile acelea adverse (cum ar fi starile de greata). Ultima oara cand am luat calciu n-am mai avut probleme cu acele stari de greata insa nu-l asimilez iar in ultima vreme ma doar foarte rau oasele... articulatiile ... transpir excesiv... am extremitatile reci...ametesc pfrecvent. Am consumat lactate, fructe, legume in speranta ca se va asimila insa n-am vazut deloc rezultate in ultima vreme. in plus am inteles ca vara nu este indicata administrarea unor suplimente de calciu...
Ma poate ajuta si pe mine cineva, sa-mi spuna ce as putea face caci a devenit ingrozitor. Am 19 ani, fac sport (cu toate ca numaidecat imi luxez un picior sau o mana chiar si cand alerg sau arunc cu mingea) si ma vait de dureri mai rau ca mama mea care are o varsta destul de inaintata. Ma gandeam sa incerc si calciu intravenos dar se poate administra si vara?

Raspunsuri (12)

adriana495

acum 15 ani

buna.si eu ma confrunt cu lipsa asta de calciu,dar sincer nu mai am timp sa ma ocup si de mine...sftul meu e sa faci niste analize exacte la calciu total,ionic,fier,magneziu si apoi sa-ti dau adresa unui medic naturist care trateaza numai cu medicamante pe baza de miere din stupariile lui proprii de la tg jiu. iti poate trimite prin posta pachetul daca nu te poti deplasa. eu am facut un tratament la el pt a ramane insarcinata si in max 2 luni am ramas si eu ma chinuiam de 5 ani si nu reuseam..e f bun doc...

Raluca58

acum 15 ani

ca tratament naturist am luat si yucca... niste pastile kre cik ar fi bune si pt dureri articulare... am luat pastilele timp de 3 luni iar de o luna am incetat sa le iau. p***ancidenta sau nu, de atunci ma dor si mai rau oasele si articulatiile... cred k o sa reincep sa le iau, mai ales ca sunt naturiste si nu cred k ar putea avea vreun efect negativ .

nadia29

acum 15 ani

Buna, spune-mi si mie adresa medicului de la tg/jiu. Eu sunt de acolo. Am probleme cu lipsa de calciu si nu stiu ce sa mai iau. Nimic nu asimilez. Poate el ma poate ajuta. Multumesc.

adriana495

acum 15 ani

ramonica, nu stiu daca p[ot scrie pe forum exact adresa lui cu nr cu tot dar ma poti contacta pe mes la deni_golumbina. vb. ciao

dana

acum 13 ani

calciul este singurul mineral care se depune unde vrea el,pe la incheieturi,pe la coloana,rinichi;de la o anumita varsta e periculos sa-l iei fara un control sau fara sfatul unui specialist.

St3fan

acum 13 ani

Am de ceva vreme niste dureri de inima am fost la doctor si mi sa spus ca am lipsa de calciu. Am facut analize si mi sa spus cas sanatos dar dupa un timp tot a inceput sa ma doara. nuh ce sa fac ma puteti ajuta?

Doina Marcu

acum 13 ani

109 boli sunt cauzate de lipsa de calciu din organism!

Noua generatie de suplimente de calciu (calciul ionic) nu mai sunt produse prin metodele traditionale de folosire a sarurilor de calciu, ci prin metode biologice enzimolitice care permit organismului sa absoarba rapid calciul, procentul biologic de asimilare fiind de aproximativ 95%. Se elimina complet riscul incarcarii renale cu saruri inutile.

Biocalciul pentru adulti este obtinut din oasele proaspete ale vitelor cornute mari, calciul din ele fiind organic si biologic. Mai are vitamina D 3 (praf din galbenus de ou), lapte praf degresat, cacao, aspartam, ulei de soia hidrogenizat, maltodextrina, fosfat de calciu, mono si digliceride, dioxid de siliciu, lecitina, aromatizator natural de vanilie. Pe langa calciu, produsul mai contine microelemente, zinc, fier, cupru, iod, calciu, fosfor, magneziu - in total 17 elemente. In ceea ce priveste vitaminele, in Biocalciu, sunt prezente : B1, B2, B6, B12, A, C, D, E, cat si acid folic. De asemenea, contine 8 tipuri de aminoacizi - necesari cresterii si dezvoltarii.
INDICATII TERAPEUTICE:
Osteoporoze de orice origine
Boli endocrine, diabet zaharat
Boli cu manifestari alergice
Afectiuni cardio-vasculare, oncologice
Afectiuni ale sistemului nervos si aparatului locomotor (spondiloza, artroza, artrita,distrofie musculara etc.)
Profilaxia stresului, in perioade de pre- si menopauza, afectiuni ale parului si unghiilor, etc.
CONTRAINDICATII: Nu se recomanda copiilor pana la 12 ani.
MOD DE ADMINISTRARE: 1 plic/zi. Se dizolva continutul unui pliculet in 100 ml. de apa rece. Se consuma cu 10 - 15 minute inainte de masa.

Daca va intereseaza produsul, inainte de a lua o hotarare, e bine sa cititi intreg prospectul si sa va sfatuiti cu un medic despre seriozitatea acestuia. Daca doriti, astept un telefon la 0752395785 sau un e-mail pentru a va trimite prospectul.

John

acum 9 ani

Buna ziua,
Am rugamintea daca puteti sa-mi transmiteti prospectul acestui biocalciu (prin e-mail) si de unde poate fi achizitionat. Multumesc,

Fani

acum 8 ani

La ce adresa de email va pot gasi? Multumesc.

ileana

acum 10 ani

Ia vitamina D3,2000 u.i. ptr.fixarea Ca,vreo 2,3 luni.

Nicoleta

acum 10 ani

Buna, doar ce am citit despre problema ta; ma întrebam dacă ai făcut acel tratament cu miere si dacă a fost de folos?! Cum îți este acum? M-as bucura dacă mi-ai răspunde, ma lupt cam cu aceleași probleme cărora nu le mai dau de leac. Îți multumesc!

MembruMobileApp1509491634

acum 6 ani

Buna!Si eu am fost depistata cu lipsa de calciu acum ceva timp și recent mi s a spus ca nu am voie sa fac sport,este adevarat ?