Ligamentele si tendoanele

Oase si articulatii

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

asi vrea sa aflu mai multe de cifi scolioza si daca se poate trata mar interesa

Raspunsuri (2)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

asi vrea sa aflu mai multe de cifi scolioza si daca se poate trata mar interesa

andrei125111062

acum 15 ani

stiti foarte multe lucruri despre scolioza, dar nimic despre recuperare. ati citit probabil ca interventia chirurgicala se recomanda in cazul in care unghiul depaseste 40-50 de grade, corsetul in cazul in care limita de 25-40 grade se atinge si pana in 25 gimnastica corectiva. acum vine partea frumoasa. corestarea coloanei se poate face si manual. ati auzit de kiropraxie? se mai foloseste si termenul de terapie manuala. alaturi de aceasta ca metoda complementara se mai foloseste hirudoterapia. terapia cu lipitori. ele pot fi folosite pe puncte activ biologice dar si pe muschiul dureros, durerea transmitand catre scoarta informatia modificarilor structurale. nu trebuie sa luam medicatie antialgica ci sa lucram pentru a induce starea de relaxare musculara. de aici va puteti da seama ca-n procent de 80 la suta din cazuri, poate mai mult, durerea va disparea. din punctul meu de vedere v-as recomanda sa cautati bine metoda terapeutica ce vi se potriveste inainte de a opta la interventia chirurgicala. excluse cazurile in care este neaparat nevoie de o astfel de interventie.