Ligamentele si tendoanele

Oase si articulatii

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti ce tratamnet trebuie sa fac pentru o entorsa la genunchi , pe care o om in urma unei loviri de catre o masina pe trecerea de pietoni. Durerea puternica este in partea laterala-interioara si cu temperatura . Pina acum am stat la pat , cu comprese reci si ercitii usoare. Cu stima Elena.

Raspunsuri (3)

Florin101

acum 16 ani

Continua cu compresii dar totusi ar fi bine sa te duci la un medic nu este neaparat doar o entorsa ... sanatate

Stefan8092987

acum 16 ani

totusi fa o radiografie,sa vezi sigur daca nu e altceva(sa nu fie o mica fisura in os)
entorsa trece relativ repede cu comprese reci,poti folosi un unguent antiinflamator:diclofenac

geta8116047

acum 15 ani

Sfatul meu umil este sa te duci sa iti faci totusi un RMN daca durerile persista si observi ceva in neregula in miscarea lui. Eu am stat 6 ani cu el ...deoarece medicii mi-au spus ca n-am decat o entorsa usoara de genunchi...si s-a dovedit la RMN si la artroscopie ca am Ruptura LIA; condromalacie grIII condil int; condromalacie gr IV ocndil ext; Leziune LCI
Nu-ti recomand sa stai in dubii...si sa ignori eventualele semne de genunchi bolnav