Ligament sau Menisc?

Oase si articulatii

Postata de Andrei04 cu 8 ani in urma.

Buna ziua, am 18 ani, sambata alergam si am prins o groapa de pamant mica, am calcat pe margine si mi-a alunecat piciorul in ea, am simtit 2 lucruri miscate in genunchiul stang(unul spre interiorul picioarelor si celalalt sub rotula), apoi am cazut.
Nu s-a umflat, pot sa merg aproape bine, am stabilitate. Dimineata pornesc mai greu, dar imi revin. Dureri in mers nu am, simt o singura durere daca apas in partea din interior mentionata mai sus, dar si aia suportabila.
Am fost la medicul de familie sa imi iau trimitere spre specialist, merg joi, dar doctorul de familie a pus mana pe genunchi si a strans si m-a intrebat daca ma doare, la fel.. tot pe interior, dar nu criminal, si a spus ca probabil e meniscul.

La acest genunchi am mai avut probleme acum 3 ani, entorsa gradul 2, hemartroza, lia cu probleme, atunci era si umflat nu puteam sa merg, dar mi-am revenit si de atunci nu mi-a facut probleme pana weekend-ul trecut...

Joi merg la specialist si fac si o radiografie inainte de a merge acolo.
La ce ma pot astepta? Va fi necesara punerea in ghips sau operatie?

Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
Nu cred ca ar fi utila o radiografie, mai ales daca nu este explicit prescrisa de catre specialistul in artroscopia genunchiului.
Tratamentul optim (abstentie versus operatie) va avea la baza examinarea clinica a genunchiului si nu investigatii imagistice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior