ligament rupt

Oase si articulatii

Postata de uivarasanrobert cu 13 ani in urma.

in ce consta o opertie de ruptura de ligament la genunchi

Raspunsuri (7)

Omnia

acum 13 ani

Buna,

Ruptura de ligament se poate trata artroscopic;
Este o interventie chirurgicala care se face sub anestezie; eu am facut aceasta interventie pentru o ruptura de menisc.
Mi s-a facut anestezie si tot ce stiu este ca m-am trezit apoi cu genunchiul pansat.
Postoperator durerile au fost destul de mici si a doua zi am putut pleca acasa.
Ac***a in vedere ca sunt femeie, am apreciat aceasta interventie si datorita avantajului estetic pe care il prezinta - cicatricile ramase sunt destul de mici, neobservabile chiar.
In plus, artroscopia serveste si diagnosticarii cu precizie a problemei, si nu doar interventiei de tratament.

Ai fost deja la un medic? ti s-au facut recomandari?

uivarasanrobert

acum 13 ani

da am fost la medic si mi s-a spus ca trebuie operat

mnc

acum 13 ani

Buna Omnia,
da ,este adevarat pt menısc este ındıcata artroscopia ınsa pt lıgamentele ıncrucısate nu este sufıcıenta. Pentru o ruptura completa a ligamentului incrucisat anterior , este indicata chirurgie reparatorie. Chirurgul poate reatasa capetele ligamentului rupt sau poate reconstrui ligamentul rupt, folosind o portiune dintr-un alt ligament de la pacient (autogrefa) sau de la un cadavru (alogrefa). Desi repararea cu ajutorul ligamentelor sintetice a fost incercata experimental, procedura nu s-a aratat superioara celei in care se foloseste tesut uman. Unul din cele mai importante elemente in recuperarea completa dupa operatia chirurgicala asupra ligamentului incrucisat, este un program foarte intens de exercitii de 4–6 luni.Este deci mult mai complicat....O seara buna

Cristi

acum 10 ani

Salutare la toata lumea. Am si eu o ruptura de ligamente incrucisate la piciorul stang. Sunt foarte interesat de pretul operatiei cat ma costa in romania. Acum nu locuiesc in romania si de acea as vrea sa stiu can costa!! Multumesc astept raspuns pe id meu de YM daca se poate skyl_no1 Multumesc!

lionte aurel

acum 9 ani

Eu am avut ligament si menisc.E foarte rău costa 100.000 lei.

simona

acum 8 ani

buna seara,la ce medic ati facut operatia?,multumesc

nicos

acum 8 ani

Cred ca ai gresit suma, nu poate sa fie 100.000 lei !