ligament lia

Oase si articulatii

Postata de denisghimpe cu 11 ani in urma.

Buna ziua,.Ca sa trec direct la subiect,in urma unei accidentari la fotbal am facut un Rmn iar rezultatele examinarii au fost urmatoarele:-ligament incrucisat anterior cu importante leziuni fibrilare,dezarhitecturizat, nevizualizat proximal si acumulare lichidiana in foseta anterioara -Ligament incrucisat posterior cu lichid in jur fara ruptura -Ligament patelar edematiat la insertie distala -Retinacul patelar si tendon cvadriceps normale -Ligamentele colaterale usor edematiate,fara ruptura -menisc intern normal.Menisc extern,corn anterior,neomogem,cu fisura oblica. -osteocondrita de 13/10 mm la nivelul condilului femural extern -Acumulare lichidiana supra si retropatelar si intraarticular. Mentionez ca am 1.74 inaltime, 74 kg si 20 de ani.As vrea sa primesc o parere de la dumneavoastra in legatura cu oferirea unui diagnostic sau a unei pareri personale.Cu stima,Va multumesc frumos

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Diagnosticul este 99% clinic si nu are legatura cu interpretarea scrisa a RMN-ului.
Examenul RMN, desi este valoros ca principiu, poate oferi multe rezultate fals-pozitive (arata leziuni acolo unde, de fapt, nu exista). In orice caz, pentru a fi relevant, RMN-ul trebuie studiat ca imagine directa, in timpul consultatiei clinice la specialistul in artroscopia genunchiului.
Finalmente, cea mai fiabila metoda de diagnostic imaginabila este artroscopia exploratorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior