Ligament incrucisat posterior

Oase si articulatii

Postata de Marge cu 9 ani in urma.

Buna ziua, in urma unui accident de masina ce a avut loc acum 3 saptamani, am fost recent diagnosticata cu "ruptura interstitiala cvasi-completa, ligament incrucisat posterior" (asa scrie pe rmn, alaturi de alte lucruri). Mi s-a zis ca necesita operatie chirurgicala de refacere a acestui ligament. Insa cautand pe net am observat ca exista sansa sa nu necesite interventie chirurgicala. As doi sa stiu cum au procedat altii in astfel de situatii si care sunt sansele sa isi revina fara interventie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Decizia privind necesitatea unei interventii chirurgicale pentru o ruptura a ligamentului incrucisat posterior depinde de mai multi factori, inclusiv extensia si natura leziunii, precum si nivelul de activitate fizica al pacientului. Unele leziuni pot fi tratate conservator prin fizioterapie si alte metode non-chirurgicale. Cu toate acestea, in cazul unei rupturi complete sau aproape complete, cum este cazul tau, este posibil sa fie necesara o interventie chirurgicala pentru a restabili functia normala a genunchiului.

Tine cont ca este esential sa consulti mai multi medici specialisti inainte de a lua o decizie. De asemenea, succesul recuperarii fara interventie chirurgicala depinde in mare masura de programul de reabilitare urmat, angajamentul pacientului si respectarea indicatiilor medicului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/ce-presupune-ruptura-ligamentului-incrucisat-anterior_20282
https://sfatulmedicului.ro/Sanatate-prin-sport/chirurgia-leziunilor-de-ligament-incrucisat-anterior-recomandari-de-exer_9948