Ligament incrucisat anterior si ligamentoplastie

Oase si articulatii

Postata de ioanasora cu 10 ani in urma.

Buna ziua ! Am si eu o problema ... Sunt sportiva de performanta iar in urma unui accident in timpul unui meci , mi-a cedat ligamentul incrucisat si meniscul intern...Mi-a fost curatat meniscul in septembrie iar acum 2 luni mi s-a facut o ligamentoplastie la spitalul Sanador la Dr Andrei Bogdan iar piciorul arata super ... Am facut pana acum recuperare cu un kinetoterapeut , iar in continuare mi s-a spus sa lucrez foarte mult la forta pentru ca este slabit si am atrofiere aproximativ 2,5 cm . Nu am dureri si nici nu este umflat . Eu sunt totusi sunt disperata ca trebuie sa stau 6-9 luni fara sa joc. Va rog mult sa-mi spuneti daca exista o metoda mai rapida de recuperare. Exista acea plasmafereza, oare ma ajuta?

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Ditinsul coleg v-a raspuns deja pe celalalt forum, va puteti consulta mail-ul pentru asta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Adrian Popa

acum 10 ani

Am suferit un accident la ski, la Voineasa anul trecut. Am fost la dr la Ramnicu Valcea si mi-a recomandat gips pentru 4 saptamani. Am stat si dupa asta cand l-am scos am vazut ca musculatura se topise efectiv. Mi-am masurat si coapsele si aveam cu 5 cm coapsa stag mai mica. Eu lucrez ca pompier si trebuie sa fac efort fizic. In timp am avut 5-6 episoade in care genunchiul a fugit intr-o parte. Il simt instabil. Am fost la o consultatie la dr. Andrei ioan bogdan si mi-a spus ca ligamentul anterior incrucisat e rupt si ca trebuie sa ma operez. Sunt foarte speriat de aceasta operatie. Doare operatia tare? Cam dupa cat timp o sa merg?

Utilizator11558531648

acum 4 ani

Buna ziua! Am fost operat de L.I.A. acu o saptamana si din pacate durerile se accenteaza tot mai tare in momentul cand ma ridic din pat. Ma asteptam sa scada durerea in intensitate,nu sa cresca! Este ok, in ideea in care,repet, e vorba de durerile in momentul ridicarii. Multumesc!