LIA rupt

Oase si articulatii

Postata de anghelcalin cu 11 ani in urma.

Buna ziua! de aproape 4 saptamani am avut un accident la fotbal, adica nu a avut incalzire si l ao oprire brusca am simtit la genunchi o durere scurta, simtind ca acesta s-a deplasat spre exterior...
Am fost la o clinica privata, am facut un RMN, rezultatul acestuia fiind urmatorul:
-colectie fluida retro- si suprapatelara in cantitate mare
-leziune gr I corn anterior menisc extern stg.
-contuzie la nivelul condilului lateral femural si la nivelul platoului tibial postero-lateral cu edem la acest nivel
-leziune interstitiala completa a LIA
menisc intern fara modificari
Lig incrucisat posterior cu continuitate pastrata
Ligamente colaterale medial si lateral cu continuitate pastrata

Medicul de acolo mi-a recomandat operatie pt rezolvarea ligamentului incrucisat anterior, dar inainte repaus 6 saptamani.
Nefiind sigur am trimis RMN-ul unui alt doctor, acesta mi-a zis ca situatie e mai grava, ca toate ligamentele sunt rupte.
Nu stiu deocamdata ce sa fac, cum sa procedez. Va rog, daca se poate sa imi recomnadati un ,medic bun in acest caz (de preferinta din Cluj sau Sibiu, eu locuiesc in judetul Alba) sau sa imi dati un sfat. Va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Va pot recomanda un coleg din Sibiu, insa trebuie sa-mi scrieti pe mail (nu-mi permit sa pronunt numele dansului aici, ar putea fi considerata publicitate mascata).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

anghelcalin

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns!
Dar nu stiu unde sa gasesc email-ul dvs. Va rog scrieti-mi la [email protected] sau lasati-mi e-mail-ul dvs.
O zi buna si va multumesc inca o data.

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Este de ajuns sa cautati pe google numele meu si veti da peste site-ul meu, deci si peste mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior