Leziune menisc

Oase si articulatii

Postata de m.ionut cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Am fost la RMN si am primit următorul rezultat:
Formatiune liniara cu traiect orizontal in hipersemnal T2, PD cu insertie dublu endocapsular meniscala in proiectia cornului posterior ak meniscului inter.
LIA edematian, fin etalat, fara discontinuitati fibrilare.
LIP si ligamentele colaterale semnal si morfologie normale RM.
Fara colectii intraarticulare.
Fara focare de edem osos in teritoriul scanat.

Concluzie:
Leziune de menisc std I corn posterior menisc intern.

Si as dori sa stiu ce inseamna si care e urmatorul pas de facut.

Mentionez ca in cateva zile am programare la specialistul ortoped dar asa ca idee as dori sa stiu ce e de facut mai departe cu genunchiul asta.

Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
RMN-ul este doar pur consultativ si nu indica niciodata singur necesitatea unei interventii chirurgicale.
Esential este doar consultul clinic, practicat de catre specialistul in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior