LEZIUNE MENISC GENUNCHI DREPT

Oase si articulatii

Postata de LENICA cu 7 luni in urma.

BULGARIU OLGUTA-LENICA

Vârsta 57 ani
RMN nativa a genunchiului drept, evidentiaza:
• ruptura complexa, degenerativa, de corp si corn posterior de menisc intern, pe fond de degeneresecenta de grad 2
• condropatie moderata de compartiment medial, cu reducerea grosimii cartilajului articular si semnal omogen, aspect de condropatie de grad 2
• degenerescenta moderata de ligament incrucisat anterior cu stergerea reliefului fibrilar si infiltrare grasoasa interfirilara moderata. Aspect de degenerescenta de grad 2.
• degenerescenta incipienta de corn anterior de menisc extern, aspect de degenerescenta de grad 1
• condropatie incipienta de compartiment lateral si femuropatelar
• hidartroza in cantitate moderata, cu distensia recesului articular subcvadricipital.
• proliferare sinoviala moderata, cu aspect reactiv
• distensie lichidiana a bursei comune gastrocnemio-semimenbranoasa (Baker)
• acumulare lichidiana in cantitate mica prepatelar si proliferare sinoviala moderata. Aspect de bursita prepatelara moderata
Ligament incrucisat posterior si ligamente colaterale, cu traiect anatomic si semnal omogen. Fara alte elemente patologice intraarticulare, vizibile IRM
Concluzii:
1) Ruptura complexa, degenerativa, de corp si corn posterior de menisc intern
2) Condropatie moderata de compartiment medial
3) Degenerescenta moderata de ligament incrucisat anterior
4) Hidartroza in cantitate moderata, cu sinovita reactiva
5) Bursita prepatelara moderata
MULTUMESC!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Va recomandam sa consultati un medic specialist pentru a discuta despre rezultatele RMN-ului si pentru a primi un tratament adecvat: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/ruptura-de-menisc_1625