Leziune LIA

Oase si articulatii

Postata de vlad227 cu 8 ani in urma.

Buna seara, in urma cu aproximativ 8 luni am suferit un accident cu bicicleta (la viteza relativ mare am pus piciorul stang in pamant, neflexat). Dupa accident, genunchiul nu s-a umflat, insa a fost dureros cateva zile. Abia dupa 4 luni, deoarce durerea persista, am decis sa fac un RMN care a aratat urmatoarele: LIA ingrosat in 1/3 medie unde prezinta hipersemnale T2 incluse, dar cu continuitate pastrata; fina lama de lichid dispusa la nivel intraarticular si retro-patelar. Restul ligamentelor, cartilaje si menisc nu au suferit modificari. Doctorul mi-a prescris 10 zile de midocalm, celebrex, fastum gel, kinetoterapie si fizioterapie. Am facut toate acestea. Azi se face o saptamana de la terminarea tratamentului si durerea (jena) in genunchi persista. Ce as putea sa mai fac in continuare? Mentionez ca am 26 de ani si ma impac greu cu ideea de a avea un disconfort continuu la nivelul genunchiului respectiv. Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Trebuie sa consultati un specialist in artroscopia/ligamentoplastia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior