leziune de menisc la genunchi

Oase si articulatii

Postata de membru272842 cu 9 ani in urma.

Buna seara! Cred ca am o leziune de menisc la genunchiul stang. Aceasta problema o am cam de 3 luni si nu sunt sigur 100% ca e leziune. Daca e leziune de menisc este ceva grav? Daca stau asa risc sa mi se agraveze?Ma doare doar cand indoi genunchiul de tot. Am inteles ca este nevoie de operatie , oare este complicata operatia imi este foarte frica? Va rog frumos ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Leziunea de menisc este destul de simplu de diagnosticat clinic, prin examinarea directa a genunchiului.
O leziune care nu este tratata (chirurgical, evident), poate determina distrugerea cartilajului articular (situatie gravissima si fara rezolvare, deoarece cartilajul distrus nu mai poate fi "reparat", determinand suferinte importante pentru tot restul vietii).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

membru272842

acum 9 ani

Problema de la genunchi a inceput in felul urmator: dupa ce am primit o lovitura in genunchi ma durea ingrozitor muschii coapsei nu puteam sa indoi genunchiul si aveam o umflatura in partea laterala a genunchiului ,dupa vreo doua saptamani am mers la medicul de familie si mi-a spus ca am contractura musculara am luat cateva medicamente ,mi-am facut masaj cu crema si nu am mai avut dureri.Cand nu am mai avut dureri la muschii coapsei am tot incercat sa indoi genunchiul , dar nu pot sa indoi genunchiul de tot si simt ca ma doare. Acum in ultimele zile nu am mai incercat sa ma fortez sa il indoi ca imi este frica sa nu se agraveze dar am oarecare dureri nu foarte mari dar suportabile .Am tot cautat pe internet informatii si am vorbit cu un doctor care crede ca este vorba de genunchi in semiblocaj pentru ca am o leziune de menisc si este nevoie de operatie.Mi-a spus sa fac un rmn si sa il contactez dupa acea.Saptamana viitoare trebuie sa plec la munca si ma intorc acasa inainte de craciun. Eu as vrea sa merg sa ma operez inainte de craciun sau la inceputul lunii ianuarie. Imi este foarte frica de operatie dar acum cel mai tare ma tem sa nu mi se agraveze. Va rog frumos imi spuneti mi se poate distruge cartilajul daca stau asa? Este o operatie complicata? In cat timp se vindeca?Va multumesc frumos pentru informatii.Respectele mele.Va multumesc foarte frumos.

Hildegarde

acum 9 ani

Buna. Eu sunt operata de ruptura de menisc si ligamente desirate. Ideea e urmatoarea. Eu am stat cu meniscul rupt in jur de 2 luni, timp in care am avut dureri groaznice si a trebuit sa ma duc la medic. Operatia nu e dificila si dureaza in jur de o ora, cel putin asa a durat la mine.

Hildegarde

acum 9 ani

Dupa operatie trebuie purtata o orteza si recuperarile dureaza vreo 2 luni. Acum depinde de fiecare caz in parte. In orice caz, du—te la medic:)

Hildegarde

acum 9 ani

Dupa operatie trebuie purtata o orteza si recuperarile dureaza vreo 2 luni. Acum depinde de fiecare caz in parte. In orice caz, du—te la medic:)

membru272842

acum 9 ani

Buna.Imi poti sa un id de mess sau skype sa vorbim te rog frumos? Iti multumesc frumos pentru raspuns.

Natalia suciu

acum un an

As dori sa știu dacă stai mai mult timp cu ruptura de menisc fără sa te ooerezi ,care ar fi consecintele?