Lexatie deget mare picior

Oase si articulatii

Postata de Cristina60196436 cu 10 ani in urma.

Copilul meu si-a luxat degetul mare de la picior la un antrenament, la radiografie nu a iesit fractura ci luxatie, este normal sa ii puna piciorul in ghips pana aproape de genunchi?

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Luxatia halucelul ("degetului mare") este un traumatism hiper-severissim, care necesita cel mai adesea interventie chirurgicala.
Prin urmare, cel mai sigur nu a fost vorba despre o luxatie cat despre o entorsa.
Raspunsul depinde de cateva zeci de elemente, de la varsta, pana la greutate/inaltime, antecedente traumatice, dar depinde mai ales de examinarea clinica directa, coroborata cu examinarea radiografiilor.
Nu este deloc exagerata o astfel de imobilizare in cazul unui copil, deoarece copiii nu respecta un tratament conventional.
Desigur, analizarea situatiei necesita examinare directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Cristina60196436

acum 10 ani

Va multumesc frumos Dl. doctor. Exprimarea medicala a fost luxatie....examinare directa s-a facut doar de catre asistenta, doctorul de garda a vazut doar radiografiile. Mentionez ca degetul se umflase, era vanat si la unghie sangera.

Sper sa i se fi pus bine acest ghips pentru 2 saptamani.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

In medicina moderna diagnosticul este apanajul medicului....
Hematomul sub-unghial necesita evacuare imediata, atat in scop antalgic (combaterea durerii), cat si in scopul evitarii infectiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Lazaroiu Daria

acum 8 ani

Da este normal pt ca tot ce are la deget i se duce mai sus ... Eu am infecție la degetul mare de la piciorul stâng .
Maine o sa ma duc sa îmi scoată infecția si să îmi bandajeze degetul ... Daca stateam mai mult timp nu îmi bandaja piciorul pana la genunchi ... Mil taia pana acolo ... Asa ca o sa îi bandajeze pana sus ... :-)

Lazaroiu Daria

acum 8 ani

Da este normal pt ca tot ce are la deget i se duce mai sus ... Eu am infecție la degetul mare de la piciorul stâng .
Maine o sa ma duc sa îmi scoată infecția si să îmi bandajeze degetul ... Daca stateam mai mult timp nu îmi bandaja piciorul pana la genunchi ... Mil taia pana acolo ... Asa ca o sa îi bandajeze pana sus ... :-)

Lazaroiu Daria

acum 8 ani

Mă scuzați am trimis de două ori !!!