La o fractura de calcaneu cu fixare prin 2 suruburi pot face computer tomograf ?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11630682797 cu 2 ani in urma.

Datorita faptului ca inca ma doare calcaiul si se umfla in urma unei fracturi de calcaneu urmata de operatie si fixare cu suruburi dupa aproape un an as vrea sa fac un CT.Este musai sa-l fac cu sustanta de contrast?Mentionez ca am o rectocolita cronica.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Nu e nevoie de substanta de contrast pentru computer-tomograf-ul de calcaneu.
Pe de alta parte, trebuie sa intelegeti ca fractura de calcaneu este una foarte grava si invalidanta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului