la ce medic trebuie sa merg?

Oase si articulatii

Postata de floryna bal cu 9 ani in urma.

buna ziua am 25 de ani iar acum 2 saptamani jumatate mi sa u umflat picioarele dintr o data la incput erau foarte tari si se faceau noduri rosi si tari si dureroase am fost la un cabinet la un medic de familie si mia dat urmatorul tratament :rowatinx, arcoxia,tramadol,flerday...iar diagnosticul lui a fost artrita tibio tarsiana litioza renala gravelara...am luat tramentul dar nici urma sa dispara durerea sau umflaturile.. am luat diclofenac gel.... si nimik ..am luat stimuven gel si nimik ma dor si mai tare devreo 4 zile se umfla si cand apas ramane gaura,,,, nu stiu ce as putea avea ...durerea urca catre genunchi am zile cand mie greu samerg de durere!am un baietel de 5 ani si mie foarte greu sa ma vada asa ce ma sfatuitisa fac unde sa merg?va multumesc!

Raspunsuri (2)

luminita270

acum 9 ani

Tratamentul prescris de catre medic,din punctul meu de vedere, este destul de agresiv,mai ales Arcoxia,care poate creste tensiunea arteriala si va poate creea mari neplaceri la nivelul stomacului. Inainte de a vi se pune acel dg ,s-au efectuat cateva analize? Simptomele pe care dvs le indicati ar putea indica guta.Un control cardiologic si al glandelor renale v-ar fi de ajutor.Puteti face si cateva analize uzuale,hemoleucograma completa.Daca continuati acest tratament,atentie la cantitatea de sare consumata.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Din pacate, nu am inteles tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate (stat in picioare, mers pe jos etc), antecedente diverse etc.
Poate fi o aproblema cardiaca, renala, hepatica, metabolice, reumatologica, dar cel mai frecvent este vorba despre insuficienta venoasa periferica.
Astept detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior