la ce medic sa merg?

Oase si articulatii

Postata de claudia_tttt cu 12 ani in urma.

Tatal meu se plange de foarte mult timp de contractii musculare permanente care-l impiedica sa-si indoaie genunchii sau sa-si miste cu usurinta degetele. Spune ca isi simte tot timpul muschii incordati, ca merge de parca ar calca tot timpul pe niste pernute, si ca nu simte ce atinge cu buricele degetelor. A fost la un doctor care l-a tratat anterior de ciroza, si care i-a dat un tratament pentru artrita, pe care l-a urmat timp de trei luni fara nicio imbunatatire. Ati putea va rog sa ma sfatuiti la ce medic de specialitate ar trebui sa-l duc?

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

Este recomandat consultul unui medic neurolog

claudia_tttt

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie de cat timp este diagnosticat cu ciroza, in ce stadiu este, ce alte boli mai are, ce tratamente urmeaza, si ce ce medicament i-a fost prescris pentru ''artrita''? pana acum pentru picioare s-a facut vreo analiza? radiografie, ecografie Doppler, electromiografie, etc. ? diagnosticul de ''artrita'' a fost pus tot de medicul la care ati fost pentru ciroza?

va urez o zi buna

claudia_tttt

acum 12 ani

buna ziua,

a fost diagnosticat cu ciroza la sfarsitul lui 2009, dar a urmat tratamentul si tine regim, si spune ca nu mai are probleme cu ficatul. La picioare nu si-a facut niciun fel de analize, medicul care l-a tratat i-a spus ca problema lui e de la tensiune, si da, diagnosticul a fost pus aceeasi persoana (si de ciroza, si de artrita).
eu nu sunt in tara iar tata nu se descurca cu calculatorul sau telefonul, nu pot sa aflu ce medicamente i s-au prescris. ajung la Bucuresti peste doua saptamani, si am foarte putin timp la dispozitie ca sa-l duc la doctor.

va multumesc pentru raspuns, o zi buna asemena

Mihaela22120678

acum 12 ani

Este mai rigid in general? Se misca mai lent? Merge ca un robotel? Ce legatura au muschii incordati cu senzatia de mers ca pe pernute? Predomina tulb de sensibilitate sau tulburarile motorii?

claudia_tttt

acum 12 ani

Da, este mai rigid in general, se misca mai lent, si merge ca un robotel. Nu stiu daca poate sa-si dea seama ce fel de tulburari predomina. El canta la fluier, si de mai bine un an deja nu mai poate pentru ca nu simte buricele degetelor pe gaurile de la fluier. A tot asteptat sa-i treaca pana acum.

Va multumesc pentru raspuns

Mihaela22120678

acum 12 ani

Daca sunt prezente simptomele de care ziceam, atunci s-ar putea sa aiba boala Parkinson. In cazul acestei boli se poate intradevar sa nu mai poata canta la fluier, iar asta din cauza ca toate miscarile se desfasoara foarte lent, nu mai poate sa faca miscari succesive alternative cu repeziciunea necesara... De multe ori pacientul nu-si da seama de acest fenomen, el descrie acest lucru ca si cum ar fi amortit sau paralizat... dar e vorba atat de aceasta incetinire, cat si de intepenire (rigiditate), care tot e specifica bolii parkinson.
Oricum, trebuie neaparat sa-l vada si un medic neurolog. Daca e vorba de aceasta boala se poate ameliora destul de mult sub tratament adecvat. Sanatate!

Gina

acum 10 ani

Buna seara va rog frumos daca puteti sa mi spuneti pentru dureri de articulatii sold, si mana la ce fel de doctor trebuie sa merg? Durerile nu sunt prezente mereu ,dar sunt iar la picior noaptea uneori mi se blocheaza muschiul .

Multumesc