investigatie RMN

Oase si articulatii

Postata de gianina49 cu 9 ani in urma.

Examinarea RMN nativa a coloanei lombare, SAG.T1,SAG.T2,SAG STIR,COR.T2 si AX T2 ,evidentiaza : minima scolioza dextro-concava.----- tendinta la osteofitoza anterioara si posterioara de la L1 SI S1.-------- discurile intervertrebale de la nivelul L3-L5, apar in hiposemnal T2 si STIR neomogen (deshidratate).------- la nivelul L3-L4, protruzie distala circumferentiala cu minima amprentare a sacului dural si contact tangential radicular bilateral .------- absenta anomaliilor de semnal la nivelul conului medular.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Examenul RMN are relevanta practica numai daca este examinat ca imagine directa, in timpul examinarii clinice la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior