intindere sau ruptura de ligament, umarul drept

Oase si articulatii

Postata de mitru986 cu 11 ani in urma.

Mă numesc Dumitru, 26 de ani, am dureri in umarul drept deja din luna septembrie 2012. Înainte ca acestea sa apara sera am facut flotari, m-am trezit noaptea din cauza durerilor la umar, in urmatoarele zile m-a durut mult, nu puteam nici sa ridic bratul. La indicatia medicului traumatolog am facut USG articulatie umarului drept, cu urmatorul rezultat: "Ecografia se determina ligamentita calcifica a lig.coracroacomial. Labrum gleoid anterior deformat cu elemente indurative şi cicatriciale în structura. Lichid intraarticular neomogen cu ecouri flotante hiperecogene punctiforme în cantitate uşor sporită. Sinovită. Bursită subdeoltoidă/subacromială strat mai puţin de 5-6 mm, conţinut neomogen. Suspecţie la artrită în acutizare". Examenul biochimic la artrită şi anume la Antistreptolizină - O (ASO-O) şi latext-test (RF) este negativ..
La aplicarea compreselor calde/fierbinţi durerea in umar se inteţeşte. Dacă nu fac efort durerea mă mai lasă.

Dacă este un medic care ar putea să se expună asupra acestei diagnoze şi cum să mă fac bine, i-aş fi recunoscător.

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu o patologie a ""coafei rotatorilor"", generata de eforturi supradimensionate.
In acest caz, trebuie sa consultati un specialist in artroscopia umarului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

mitru986

acum 11 ani

Mulţumesc.

Maria

acum 11 ani

Buna ziua. Am avut aceeasi problema ca dvs. insa am avut noroc sa dau de un doctor bun care sa ma opereze, Andrei Bogdan Ioan se numeste. Acu ma simt excelent, am facut recuperare. Inainte ma durea cand ridicam mana in fata si la rotatie, era ingrozitor, asa ca am facut o ecografie la umar si dupa m-am operat, acum este excelent. Iti recomand.

mitru986

acum 11 ani

Mulţumesc pentru sfat.

ovidiu

acum 10 ani

si mama mea are la fell .sii vreauu sa va intrebb mariaa in cat timpp teai recuperat ? cat timp ati purtat proteza la umar?

Elena Carolina

acum 2 ani

Buna seara am si eu artrita la umar asa mi-a spus mediul din Anglia in urma unui x-ray ,am dureri zilinic de cateva luni ,medical de familie nu mi-a prescrips nimic in afara de exercitii online, ce parare aveți,ce ma sfatuiti. multumesc?!

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Trebuie facuta diferenta dintre artrita (de origine inflamatorie/reumatologica sau infectioasa) de artroza (distrugerea cartilajului articular prin uzura mecanica).
In limba engleza exista acesta confuzie, ce trebuie evitata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului