Intindere ligament

Oase si articulatii

Postata de Romanescu Marius cu 8 ani in urma.

Salut acum o saptamana am cazut in picioru drept,am stat cateva zile cu iel asa pentru ca nu ma durea nimic,dupa un timp a inceput sa nul mai pot indoi,am fost la doctor si mia spus ca am facut o intindere de ligament,mia prescris sa port genunchera timp de 2 luni,vreau sa stiu daca cineva a patit la fel cat timp a durat refacerea completa,eu port genunchera si iau tratament dar in acelasi timp il si misc este bine sau trebe sa stau mai mult intins cu picioru pentru refacere,mersi fain.

Raspunsuri (3)

Dr. Dragos Popescu

acum 8 ani

Salut, genunchiul are mai multe ligamente, presupun ca este vorba de ligamentul colateral medial. Daca este vorba doar de o intindere (se vede la examenul clinic), refacerea este completa iar orteza e necesara 2-3 saptamani. Puteti sprijini intre timp. Daca e vorba de o leziune mai importanta, uneori, in functie de gradul acesteia, e nevoie de o imobilizare a articulatiei.

Utilizator11576088345

acum 4 ani

SI CE testament a ti luat, CE diagnostic va pus ?

Utilizator11621581747

acum 2 ani

buna ziua !am un ligament întins pot purta genunchiera ?