intindere gamba

Oase si articulatii

Postata de BNS cu 10 ani in urma.

Cu 6 zile in urma, la fotbal am facut, in plina alergare cred un carcel, am auzit o pocnitura in muschiul gambei si o durere puternica. M-a ajutat un coleg sa relaxez muschiul, dar durerea era destul de mare. Am luat de la farmacie sindolor gel, tador si mydocalm . dupa 2 zile de repaus am pus piciorul in pamant sa merg la munca. Durere s-a concentrat in spatele genunchiului s nu imi da voie sa intind piciorul normal, drept urmare merg schiop. Acum am observat si glezna putin umflata. Sa fie de la stresul de a merge pe varf, caci nu pot flexa piciorul normal? La intinderea pe care cred eu ca am suferit-o nu a aparut vreo vanataie, doar s-a umflat muschiul gambei. Acum a 6 a zi m-a durut si destul de tare piciorul si cum am ramas fara pastilele luate deja am mers la farmacie si mi s-a dat celebrex. M-a lasat durerea dar cand apas in spatele genunchiului inca doare si e putin umflat. Vreun sfat? Va rog ...

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul ortoped si sa efectuati o ecografie musculoscheletala pentru a evalua posibile leziuni.