Intindere de ligament?

Oase si articulatii

Postata de adi2bs cu 11 ani in urma.

Acuma 11 luni.. la un meci de fotbal amical intre firme am avut o accidentare la genunchi. La un "duel aerian" am cazut cu piciorul stang pe pamant, si am simtit cum acesta s-a dus foarte mult in lateral. Durere groaznica, urlete, gheata..si in final spital. La urgente.. mi s-a facut o radiografie in care..cica nu a reiesit nimica. Doctorul mi-a spus sa stau linistit ca probabil e doar o intindere de ligament si ar trebuii sa fac un rmn pentru a fi mai sigur. Mi-a dat o crema, plus ceva antiinflamatoare.. si mi-a spus ca o sa-mi treaca in 2-3 saptamani. Bineinteles, 2 luni am umblat schiop.. dupa a 3-a luna reuseam fac alergari usoare. La a 6-a luna inca mai simteam dureri la o miscare brusca. Neputand sta deoparte de terenul de fotbal, mi-am luat o genunchiera. Totul a decurs.. ok.. pana acuma 2 zile.. la meciul de fotbal .. la un sprint, mi-a fugit genunchii.. am simtit exact aceeasi durere pe care o simtisem cu 11 luni in urma.. doar ca de data aceasta mi-a trecut rapid..gen 2 minute?.. m-am ridicat.. schiopatand. Durerea a trecut, nu s-a umflat.. dar .. nu pot face miscari bruste..si iar ma simt ca un mosneag... s-ar merita sa-mi fac un RMN ? .. si daca e doar intindere de ligament.. ar fi sanse pentru o revenire totala? Multumesc

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Examinarea RMN va descrie eventualele modificari de la acest nivel , asa ca, este recomandat sa il efectuati si sa-l prezentati unui medic ortoped.

adi2bs

acum 11 ani

Asa am sa fac. Multumesc pentru raspunsul prompt!

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
Imi permit o completare la raspunsul distinsului coleg: IRM (sau RMN) este semnificativ numai daca se practica DUPA examinarea clinica la ortoped, cre va indica eventuale incidente relevante, pe baza diagnosticului de suspiciune.
In imensa majoritate a cazurilor nici nu mai este nevoie de IRM dupa o examinare cu adevarat competenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

adi2bs

acum 11 ani

In cazul meu am fost la urgente la ora 3 dimineata, cand doctorul respectiv tocmai se trezise din somnul adanc. Examinarea a durat 30 de secunde plus radiografia din care el a presupus ca nu a reiesit nimica. Chiar daca nu ma ridic la nivelul lui de educatie/cunostiinte pot sa deduc prin ceea ce mi-ati spus dumneavoastra, ca examinarea nu a fost una cu adevarat competenta. O sa incerc sa caut pe cineva in Brasov inainte sa-mi fac RMN. Va multumesc pentru sfat.