Intindere abdominala sau Hernie inghinala

Oase si articulatii

Postata de stin3i2 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Ieri cand am fost la sala de forta,in timp ce faceam niste abdomene,am simtit o durere puternica in partea stanga a abdomenului,dupa care am continuat sa fac abdomene pentru ca nu ma deraja. Inainte de sala am observat ca muschiul din zona inghinala era foarte tare,incordat (asta inainte de sala). Dupa ce am ajuns acasa am observat ca zona aceea se inflamase iar cand ma apasam in partea stanga ma durea la fel si zona inghinala. Am fost azi la medicul de familie si mi-a spus ca nu a simtit niciun fel orificiu specific herniei, si ca este o contractie abdominala,insa trebuie luat in calcul daca se mai inflameaza partea aceea de sub abdomen pentru ca e posibila eventuala hernie. Mi-a prescris un unguent hidrocortizon,mydocalm de 15, si gluconat de calciu pe care il iau oral. Credeti ca este vorba de hernie de inghinala sau doar o contractie abdominala?(tin sa mentionez ca merg la sala doar de o saptamana,am 17 ani)

Raspunsuri (3)

stin3i2

acum 9 ani

imi cer scuze pentru unele greseli

stin3i2

acum 9 ani

imi cer scuze pentru unele greseli

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Trebuie sa adresati aceasta intrebare la sectiunea Chirurgie generala, deoarece aici ne ocupam de afectiuni ale aparatului locomotor 9afectiuni ortopedice).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior