Interventie ligamente

Oase si articulatii

Postata de elena12890625 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,pe data de octombrie am fost operata -intrvenit chirurgcal si sa practicat:
1.recoltarea tendoanelor muschilor Semitendinos/Gracilis membru pelvin drept;
2.ligamentoplastie artroscopica LCA drept prin tehnica SemiT(neoligament optinut din tendoanele muschilor Semitendinos/Gracilis)fixat cu 2 suruburi bioresorbabile:
3.rezectie partiala corn anterior menisc extern-conform scrisorii medicale.Nelamurirea mea este cand pot sa merg cu sprijin partial pe membru operat,la externare medicul care a efectuat operatia mi-a comunicat verbal ca o luna de zile sa nu ating pamantul,dar conform aceleeasi scrisori medicale mi se precizeaza ca-Nu calca pe membru pelvin operat 2 saptamani,la 2 saptamani va merge partial,la 4 saptamani va merge cu sprijin total pe membru pelvin operat-Va multumec!

Raspunsuri (2)

Dr. Adrian Ivanescu

acum 10 ani

buna seara,
asa cum am clarificat deja ,ac***a in vedere ca eu am efectuat interventia chirurgicala, timp de o luna de la interventie facem doar izometrie de cvadriceps si urmam protocolul de recuperare ,fara a calca pe piciorul operat, nici macar cu sprijin partial, obiectivele la 4 saptamani fiind flexie peste 90 de grade si extensie completa!
cu respect
dr.adrian ivanescu

elena12890625

acum 10 ani

Domnule doctor va multumesc din nou.